Wakacje za granicą: Polacy się nie ubezpieczają. Najnowsze statystyki

Wyjazdy zagraniczne są niezwykle popularne i modne. Coraz więcej osób pragnie zwiedzić nieco więcej świata. Zainteresowaniem się cieszą kraje umiejscowione nad ciepłymi morzami z wysoką temperaturą otoczenia oraz kraje, w których można podziwiać niespotykane w Polsce widoki naturalne czy zjawiska przyrody. Czy jednak popularność wyjazdów zagranicznych wiąże się również z popularnością ubezpieczeń turystycznych. Warto się temu przyjrzeć.

Wakacje za granicą Polacy się nie ubezpieczają. Najnowsze statystyki

Kiedy kupowane jest ubezpieczenie turystyczne?

Polacy zasadniczo nie planują zakupienia ubezpieczenia. Odkładają tę czynność praktycznie do ostatniej chwili, co w efekcie powoduje, że decydują się na przypadkowe i nieprzemyślane rozwiązanie, nie zawsze dopasowane do potrzeb i faktycznych wymagań danej podróży. Co więcej, polisa kupowana jest przez Internet, a ubezpieczony nie konsultuje swojego wyboru z osobą doświadczoną czy zajmującą się tym zawodowo.

Ponad połowa badanych kupuje ubezpieczenie na podróż na dwa do siedmiu dni przed planowanym wyjazdem. To stosunkowo krótki czas, który w zasadzie nie daje szans na staranne przeszukanie ofert, porównanie i zweryfikowanie najbardziej korzystnego rozwiązania. Tym bardziej, że przed wyjazdem jest zwykle sporo spraw do załatwienia i ubezpieczenie jest tylko jedną  nich. Blisko 10% badanych decyduje się na zakup zaledwie dzień przed podróżą, co całkowicie wyklucza możliwość prowadzenia poszukiwań i weryfikacji.

Ponad dwa tygodnie wcześniej swoje ubezpieczenie kupuje zaledwie 12% ubezpieczonych. Im dłuższy jest czas oddzielający moment wykupienia ubezpieczenia od daty wyjazdu, tym mniej osób kupuje ubezpieczenie. W okresie od dwóch tygodni do miesiąca przed podróżą ubezpiecza się zaledwie 5% badanych.

Jak wiele osób decyduje się na ubezpieczenie turystyczne?

Tu statystki wyglądają znacznie gorzej. Zaledwie co szósty Polak decyduje się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego, jeżeli wyjeżdża na wakacje w kraju. Oznacza to, że istotna większość osób podróżujących decyduje się na wyjazd bez jakiejkolwiek ochrony finansowej.

W przypadku wakacji spędzanych za granicą, statystki wyglądają odrobinę lepiej. Mianowicie, na ochronę ubezpieczeniową „zawsze” decyduje się blisko 28% badanych, a „czasami” na polisę ubezpieczeniową decyduje się zaledwie 13% wyjeżdżających. To nie są optymistyczne dane. Oznacza to bowiem, że ponad połowa Polaków przebywających na wakacjach za granicą nie ma ubezpieczenia. W razie zdarzenia więc, wszystkie koszty leczenia spadają na samych podróżnych. Koszty te sięgają niejednokrotnie kilkudziesięciu a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Sposób kupowania ubezpieczeń turystycznych

Jeżeli wycieczka kupowana jest przez biuro podróży, osoby wyjeżdżające często decydują się na podstawową polisę, która w ramach wycieczki również jest oferowana. Jeżeli wyjazd planowany jest samodzielnie, najczęściej kwestia ubezpieczenia zostaje pominięta. Podróżnie nie zaprzątają sobie nią głowy, a przez to, narażają się na bardzo poważne koszty dodatkowe związane z ewentualnym leczeniem za granicą.

Podsumowując, Polacy niechętnie ubezpieczają się na swoje wyjazdy. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się ubezpieczenia wycieczek krajowych, jednak zagraniczne również nie są zbyt często ubezpieczane. W przypadku podróży zagranicznych, blisko połowa wyjeżdżających nie ma żadnej finansowej ochrony, pozostali mają w znacznej części podstawowe polisy wykupione, a zaledwie znikoma część podróżujących ubezpieczona jest w pełnym zakresie potrzeb.

Oszczędź teraz!