Jak wyjechać do USA?

Wielu z nas marzy o podróży do USA - Nowy Jork, Miami, Los Angeles czy Las Vegas to tylko niektóre z miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć. Jeszcze jakiś czas temu, żeby wyjechać do USA, trzeba było starać się o uzyskanie specjalnej wizy. Teraz - kiedy wizy zostały zniesione - wyjazd do USA jest o wiele prostszy. Sprawdź, co trzeba zrobić, żeby wyjechać do Stanów Zjednoczonych!

Polska w programie bezwizowym

Program Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) powstał w 1986 r. z inicjatywy Stanów Zjednoczonych. Ma on na celu zacieśnienie więzów USA z innymi krajami oraz rozwój tamtejszej turystyki. Program bezwizowy pozwala na podróżowanie po Stanach Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych przez okres nieprzekraczający 90 dni. Wcześniej objętych nim było 38 państw, jednak od 11 listopada tego roku dołączyła do niego także Polska.

Jak wcześniej wyglądało ubieganie się o wizę?

Istnieją dwa rodzaje wiz do USA - imigracyjne i nieimigracyjne. Dzisiaj skupimy się na tych nieimigracyjnych, czyli tych, które są wydawane w celach turystycznych, biznesowych, medycznych, edukacyjnych lub pracowniczych. Istnieje cała lista składająca się z kilkudziesięciu rodzajów wiz nieimigracyjnych. Przed zniesieniem wiz dla turystów była przeznaczona wiza B-2 (turystyczna), która często wydawana była w połączeniu z kategorią B-1 (biznesowa). Aby ją otrzymać, trzeba było zacząć od wypełnienia elektronicznego wniosku o wizę nieimigracyjną (DS-160). Najlepiej było złożyć go jak najwcześniej i nie później niż 90 dni przed podróżą (nie był to termin nieprzekraczalny, jednak lepiej było załatwić wszystko wcześniej, by później móc się zająć innymi rzeczami). Następnie wymagane było wniesienie opłaty w wysokości 160 dolarów za rozpatrzenie wniosku o wizę. Zazwyczaj rozpatrywanie takiego wniosku trwało 3 dni robocze.

Kolejnym krokiem było  umówienie się na rozmowę w konsulacie w Warszawie lub w ambasadzie w Krakowie. Przed umówieniem się na spotkanie trzeba było podać trzy informacje - numer paszportu, numer potwierdzenia opłaty za rozpatrzenie wniosku o wizę oraz dziesięciocyfrowy numer kodu kreskowego ze strony potwierdzającej złożenie formularza. Kiedy był już wyznaczony termin spotkania (zazwyczaj czekało się na nie około tygodnia), trzeba było udać się na rozmowę do Ambasady lub Konsulatu Stanów Zjednoczonych. Rozmowa trwała zazwyczaj zaledwie kilkanaście minut. Do konsulatu lub ambasady trzeba było zabrać ze sobą cztery rzeczy: wydruk potwierdzający umówienie się na rozmowę, wydruk strony potwierdzającej złożenie formularza, aktualne zdjęcie oraz aktualny paszport (plus poprzednie paszporty). Podczas rozmowy pod uwagę były brane przede wszystkim zamiary podczas podróży, sytuacja rodzinna, długofalowe plany oraz perspektywy w kraju zamieszkania.

Jak wyjechać do USA po zniesieniu wiz?

Od 11 listopada, czyli od kiedy Polska dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego, cała procedura otrzymania zgody na wyjazd jest o wiele łatwiejsza. Po pierwsze, nie trzeba wypełniać formularza, spotykać się z konsulem oraz płacić 160 dolarów za rozpatrzenie wniosku o wizę. Trzeba spełniać zaledwie dwa warunki - posiadać paszport biometryczny oraz zarejestrować się w ESTA, czyli w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Taka rejestracja kosztuje tylko 14 dolarów. Podczas rejestrowania się w ESTA trzeba podać wszystkie podstawowe dane, takie jak: nazwisko, miejsce zamieszkania, imiona rodziców czy informacje o paszporcie, ale także informacje o aktualnym zatrudnieniu, a nawet (na szczęście opcjonalnie) dane o swoim profilu w social mediach, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Istnieje również możliwość, że autoryzacja zostanie odrzucona - w tej sytuacji trzeba będzie się starać o wydanie tradycyjnej wizy do USA. Osoby, które będą miały ważną wizę B1 lub B2 będą mogły jechać do USA na ich podstawie i nie będą musiały rejestrować się w ESTA.

Wyjazd do USA - co jeszcze warto przygotować?

Kiedy wszystkie formalne sprawy są już załatwione, czas na przyjemniejszą część, czyli dokładne planowanie podróży. Mowa tu o wybraniu miejsc, które chcemy odwiedzić, zarezerwowaniu hoteli i pakowaniu walizki. Warto wcześniej zaplanować sobie całą podróż. Po pierwsze - mogą nas o to zapytać podczas kontroli na lotnisku w USA i po drugie - będąc już na miejscu będzie można cieszyć się zwiedzaniem, a nie patrzeniem w telefon i szukaniem ciekawych miejsc czy atrakcji. Ważną częścią jest wcześniejsza rezerwacja hoteli. Dzięki temu można być spokojniejszym, bo kto po całym dniu zwiedzania w obcym miejscu ma ochotę na szukanie noclegu? Zwłaszcza, że z pewnością nie będzie to jeden hotel, a kilka - rozmieszczonych w różnych miejscach po całych Stanach. No właśnie - żeby dotrzeć do tych różnych, oddalonych od siebie miejsc - trzeba będzie wybrać jakiś środek komunikacji. W USA najczęściej wybierany jest samochód. Istnieje tam wiele wypożyczalni samochodowych - znalezienie odpowiedniego auta nie powinno więc być problemem. Należy jednak pamiętać o tym, że trzeba posiadać przy sobie ważne prawo jazdy międzynarodowe.

Jeśli chodzi o pakowanie walizki, warto zacząć to robić nieco szybciej niż zwykle - będzie można powoli kompletować sobie wszystkie niezbędne rzeczy i mieć pewność, że niczego się nie zapomniało. Na liście niezbędnych rzeczy nie może zabraknąć przejściówki do gniazdka elektrycznego (w USA napięcie w gniazdkach wynosi 120V)! Warto pamiętać też o aparacie fotograficznym, by móc zapisywać swoje wspomnienia. Przed wyjazdem należy wyrobić sobie kartę kredytową lub debetową (w USA jest to najczęstszy środek płatności). Po zrobieniu powyższych rzeczy wszystkie najważniejsze sprawy są już załatwione - teraz czas na cieszenie się nadchodzącą podróżą!

Oszczędź teraz!