Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Chorwacji

Chorwacja to wyjątkowo urodziwy kraj, który każdego roku przyciąga tłumy turystów. Również wśród Polaków Chorwacja to jeden z najbardziej popularnych kierunków urlopowych. Można liczyć tam na mnóstwo atrakcji, ceny są stosunkowo niskie, a odległość – niewielka. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Chorwacji, jakie przepisy tam obowiązują i jakie dokumenty należy ze sobą zabrać.

Przepisy drogowe w Chorwacji

Choć większość przepisów drogowych w Chorwacji jest taka sama jak te, które obowiązują w Polsce, pojawia się kilka różnic. Jedna z nich dotyczy świateł mijania. O ile w Polsce należy mieć je włączone 24 godziny na dobę przez cały rok, o tyle w Chorwacji obowiązek włączania świateł mijania 24 na dobę obowiązuje tylko wtedy, kiedy na drodze panuje słaba widoczność. W innych przypadkach należy je włączać tylko w nocy.

Dopuszczalna prędkość na chorwackich drogach jest następująca:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym,
 • 90 km/h w terenie niezabudowanym,
 • 130 km/h na autostradach,
 • 110 km/h na drogach ekspresowych.

Nie warto decydować się na przekraczanie prędkości. Chorwacja charakteryzuje się wysokimi mandatami. Przykładem może być jazda po spożyciu alkoholu – za takie wykroczenie można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 700 do nawet 15 000 HRK, co równa się kwocie ponad 8 600 złotych. Dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi to 0,5‰. Nie dotyczy to między innymi kierowców poniżej 24 roku życia. W ich przypadku limit to 0‰.

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

W Chorwacji kwestia przewożenia dziecka w samochodzie jest dokładnie uregulowana przez przepisy. Dzieci, które nie skończyły jeszcze 14 lat i mają mniej niż 150 centymetrów wzrostu, nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu – chyba, że jest ono wyposażone w specjalne pasy, przystosowane do wymiarów dziecka. Dzieci, które ukończył 14 lat i mają więcej niż 150 cm, przewożone są tak samo, jak dorośli. Należy przypiąć je pasami bezpieczeństwa.

Jakich dokumentów potrzebujesz podczas wyjazdu?

Aby wjechać do Chorwacji, należy mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Co bardzo ważne, termin ważności paszportu powinien być dłuższy niż planowany pobyt. W przypadku pobytu przez okres krótszy niż 90 dni, w Chorwacji obowiązuje ruch bezwizowy.

Jeśli wyjeżdżasz samochodem, musisz mieć przy sobie ważne ubezpieczenie OC. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne oraz Assistance, które będzie obowiązywało na terenie Chorwacji. Dzięki temu będziesz czuł się bezpiecznie, a w razie stłuczki czy awarii otrzymasz szybką pomoc.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Chorwacji

Jedna z kwestii, które najbardziej interesują kierowców, to oczywiście obowiązkowe wyposażenie samochodu w Chorwacji. Co należy mieć w aucie podczas podróży? W pojeździe muszą znajdować się takie przedmioty, jak:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • komplet zapasowych żarówek,
 • kamizelka bezpieczeństwa – zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażera. Warto zabrać ze sobą tyle kamizelek, ile jest osób podróżujących,
 • apteczka pierwszej pomocy.

Zaleca się również wożenie gaśnicy i koła zapasowego, choć przepisy nie mówią, że jest to obowiązek kierowców. Oczywiście osoby, które wyjeżdżają samochodem na urlop, powinny traktować zapasowe koło jako obowiązkowe wyposażenie samochodu na Chorwacji. Kiedy dojdzie do uszkodzenia koła, możliwa będzie jego samodzielna wymiana, bez konieczności wzywania pomocy drogowej.

W okresie od 14 listopada do 15 kwietnia należy mieć opony zimowe lub łańcuchy śniegowe. Minimalna wysokość bieżnika to 1,6 mm w przypadku opony letniej i 4 mm w oponach zimowych.

Wyjazd do Chorwacji – ważne numery telefonu

Przed wyjazdem do Chorwacji warto zapisać sobie najważniejsze numery telefonu, które mogą okazać się niezbędne w awaryjnej sytuacji. Numer kierunkowy do Chorwacji to +00 385.

 • pomoc drogowa 987 (+385 1987),
 • pogotowie ratunkowe - 94,
 • straż pożarna - 93,
 • policja – 92,
 • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej – (00385-1) 48 99 444,
 • Wydział Konsularny – (00385-1) 48 99 414.

Można również skorzystać z numeru zunifikowanego, czyli 112.

Przepisy i obowiązkowe wyposażenie samochodu w Chorwacji –  podsumowanie

Wyjazd samochodem za granicę może wiązać się z dużym stresem – szczególnie, jeśli po raz pierwszy odwiedzamy dany kraj. Z tego powodu warto odpowiednio się przygotować, czyli poznać obowiązujące tam przepisy i sprawdzić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Chorwacji czy w innym kraju, do którego wyjeżdżamy. Należy też pamiętać o przestrzeganiu przepisów – w momencie ich złamania może pojawić się problem, na przykład z komunikację czy z zatrzymaniem dokumentów. Lepiej nie ryzykować i poruszać się po zagranicznych drogach z bardzo dużą ostrożnością.

Oszczędź teraz!