Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii

Zbliża się zima, a wraz z nią czas wyjazdów na narty do Austrii. Coraz więcej osób decyduje się na podróż samochodem – pozwala ona między innymi na zwiedzanie ciekawych atrakcji turystycznych po drodze czy samodzielne ustalanie godzin jazdy. Jeśli Ty również planujesz wyjazd swoim autem, dowiedz się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii, jakie przepisy obowiązują w tym kraju i jakich dokumentów potrzebujesz.

Wyjazd samochodem do Austrii – niezbędne dokumenty

Aby wjechać do Austrii, należy mieć przy sobie dowód osobisty – posiadanie paszportu nie jest konieczne. Dowód osobisty powinien być ważny przez okres minimum 6 miesięcy. Osoby, które legitymują się paszportem, a nie dowodem osobistym, muszą zwrócić uwagę na to, aby był on ważny przez minimum 3 miesiące.

Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu w Austrii, wystarczy OC, zakupione w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym. Co ważne, nie ma obowiązku posiadania Zielonej Karty. Dodatkowo zalecany jest zakup ubezpieczenia Assistance, NNW i ubezpieczenia turystycznego ze szczególnym uwzględnieniem kosztów leczenia. Warto mieć przy sobie również kartę EKUZ, której wyrobienie jest bezpłatne. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to złożenie wniosku o kartę EKUZ odpowiednio wcześnie – najlepiej na kilka tygodni przed planowaną datą wyjazdu. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, zapewnia podstawową opiekę medyczną. Ochrona nie jest tu tak szeroka jak w przypadku ubezpieczenia turystycznego, jednak – z uwagi na fakt, iż jej wyrobienie jest bezpłatne – warto mieć ją przy sobie.

Przepisy drogowe, o których musisz pamiętać

Przepisy ruchu drogowego we wszystkich krajach Unii Europejskiej są zbliżone. Jeżeli pojawiają się jakieś różnice, to z reguły są one niewielkie. Mimo to przed wyjazdem samochodem do innego kraju warto zapoznać się z najważniejszymi przepisami oraz zwyczajami, panującymi wśród kierowców.

Dozwolona prędkość na terenie zabudowanym w Austrii to 50 km/h. Wyjątkiem jest miasto Graz, gdzie dopuszczalna prędkość to 30 km/h. Prędkość na autostradzie to 130 km/h, a na innych drogach – 100 km/h. Nie należy przekraczać dozwolonej prędkości, z uwagi na wysokie mandaty oraz potencjalne trudności w komunikacji. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zachowanie szczególnej ostrożności – jeśli wyjeżdżasz do Austrii po raz pierwszy, nie zapominaj o wzmożonej czujności.

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa tylko w nocy lub wtedy, kiedy panują złe warunki atmosferyczne. W tej kwestii przepisy różnią się zatem od tych, które obowiązują w Polsce, gdzie światła mijania muszą być włączone przez cały czas.

Jeśli chodzi o dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi, jest to 0,49 ‰ promila. Osoby, które mają prawo jazdy krócej niż dwa lata i kierowcy ciężarówek nie mogą mieć we krwi więcej alkoholu niż 0,1‰.

W kwestii przewozu dzieci należy pamiętać, że obowiązuje zakaz przewożenia dzieci do 114 roku życia i 150 centymetrów wzrostu na przednim siedzeniu bez specjalnego systemu zabezpieczającego. Dzieci powyżej 14 roku życia i 150 cm mogą używać pasów dla dorosłych, o ile nie przebiegają one na linii gardła.

Zaskoczeniem dla polskich kierowców może być fakt, że w Austrii obowiązuje zakaz używania wideorejestratorów. Osoby, które mają w aucie kamerkę, powinny zdemontować ją przed przekroczeniem granicy.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii

Przed wyjazdem należy sprawdzić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie w Czechach, aby w razie kontroli policyjnej nie być zaskoczonym. W tej kwestii Austria nie różni się bardzo od innych krajów Unii Europejskiej. Do obowiązkowego wyposażenia należą:

 • kamizelka odblaskowa – nie tylko dla kierowcy, ale też dla pasażerów, którzy opuszczają pojazd w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu i autostradach,
 • apteczka,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • gaśnica.

W kwestii obowiązkowego wyposażenia apteczki samochodowej, w Austrii, podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej, obowiązują wytyczne normy DIN 13164, ustalone przez Niemiecki Instytut Norm. Apteczka musi zawierać:

 • opakowanie plastrów 10x6 cm – 8 szt.
 • plaster o długości 5 m i szerokości 2,5 cm – 1 szt.
 • opatrunek indywidualny  typ G – 1 szt.
 • opatrunek indywidualny typ M – 3 szt.
 • chusta opatrunkowa 60x80 cm – 1 szt.
 • chusta opatrunkowa 40x60 cm – 2 szt.
 • chusta trójkątna,
 • bandaż elastyczny 6 cm – 1 szt.
 • bandaż elastyczny 8 cm – 3 szt.
 • kompres 10x10 cm,
 • nożyce 14,5 cm,
 • koc ratunkowy 160x210 cm,
 • środek dezynfekujący,
 • ustnik do sztucznego oddychania,
 • lateksowe rękawiczki – minimum 4 pary,
 • opcjonalnie instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Całe wyposażenie apteczki powinno posiadać atesty i certyfikaty, potwierdzające spełnianie najwyższych norm jakościowych CE.

Jeśli chodzi o komplet zapasowych żarówek, zapasową oponę i linkę holowniczą, nie ma specjalnych przepisów. Warto jednak mieć te rzeczy w aucie, tym bardziej przed długą podróżą, jaką bez wątpienia jest wyjazd do Austrii.

Używanie opon zimowych jest obowiązkowe w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia. Minimalna głębokość bieżnika w oponach zimowych to 4 mm, a w oponach letnich – 1,6 mm.

Wyjazd samochodem do Austrii – jak się przygotować?

Nawet jeśli jesteś kierowcą doskonałym, musisz pamiętać, że wyjazd samochodem do innego kraju wymaga szczególnej ostrożności. Chodzi nie tylko o obowiązujące przepisy czy fakt, że zwracasz uwagę innych kierowców z powodu polskich tablic rejestracyjnych. W każdym kraju panują różne zwyczaje, które tamtejsi kierowcy doskonale znają i są one czymś naturalnym. Przykładem może być jazda lewym pasem – w Polsce rzecz normalna, w Niemczech natomiast coś niespotykanego, co spotyka się ze zdecydowaną reakcją innych kierowców, którzy szybko wzywają policję. Postaraj się zatem mieć oczy dookoła głowy i nie przesadzać z prędkością. Ważne jest również obowiązkowe wyposażenie w Austrii i najważniejsze dokumenty, które przydadzą się w razie kontroli.

Oszczędź teraz!