Jak wybrać dobre opony zimowe?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a zatem nadeszła pora na wymianę opon zimowych. Choć przepisy w Polsce nie regulują daty, do której należy zmienić opony letnie na zimowe, większość kierowców robi to w okolicach początku listopada. Dowiedz się, jak wybrać dobre opony zimowe i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Opony zimowe – czym się charakteryzują?

Opony zimowe różnią się od letnich pod wieloma względami. Przede wszystkim opony letnie dostosowane są do użytkowania w ciepłych warunkach. Kiedy jest zimno, bardzo szybko tracą swoją elastyczność i twardnieją, co może stwarzać zagrożenie w czasie hamowania. Zaleca się, aby zmieniać opony na zimowe, kiedy temperatura za oknem zaczyna oscylować wokół 7 stopni Celsjusza. Przepisy dokładnie regulują głębokość bieżnika w przypadku opon letnich – musi to być minimum 1,6 mm. Jeśli chodzi o opony zimowe, warto aby bieżnik miał 4 mm. Dobre opony zimowe nie mogą być używane dłużej niż 5-6 lat. Po tym czasie mogą tracić swoje właściwości.

Jak wybrać dobre opony zimowe?

Wybór opon zimowych należy zacząć od określenia odpowiedniego rozmiaru, indeksu prędkości i indeksu nośności. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji samochodu, a także w internecie. Warto jednak szukać informacji bezpośrednio na stronie producenta danego auta.

Rodzaje bieżników w oponach zimowych

Podczas poszukiwania opon natrafisz z pewnością na różne rodzaje bieżników. Producenci opon prześcigają się w projektowaniu bieżników, które zwiększą bezpieczeństwo jazdy, a jednocześnie komfort pasażerów. Najpopularniejsze wśród opon zimowych są te z bieżnikiem kierunkowym, który swoich kształtem przypomina literę U lub V. Takie opony dobrze radzą sobie podczas jazdy na śliskiej i mokrej nawierzchni, a do tego dobrze odprowadzają wodę. Jeżeli zależy Ci na oponach, które będą bardziej zaawansowane, możesz zdecydować się na opony asymetryczne. Charakteryzują się tym, że po ich wewnętrznej stronie bieżnik jest inny niż po zewnętrznej.

Dobór opon zimowych pod kątem miejsca ich użytkowania

Jeśli poruszasz się przede wszystkim po mieście, powinieneś postawić na opony, który odznaczają się bardzo dobrą przyczepnością na mokrej nawierzchni. Jeżeli natomiast mieszkasz za miastem albo dużo podróżujesz i często poruszasz się po zaśnieżonych drogach, koniecznie wybierz opony zimowe z grubszym bieżnikiem.

Klasa opon

Wyróżnia się trzy klasy opon: ekonomiczną, średnią i klasę premium. Kategoria przekłada się na takie parametry, jak żywotność, opory toczenia, zużycie paliwa, cena czy przyczepność. Opony klasy premium sprawdzą się u osób, które pokonują rocznie wiele kilometrów i potrzebne im są naprawdę dobre opony zimowe. Dla osób, które jeżdżą okazyjnie, wystarczą opony ekonomiczne. W większości przypadków jednak najlepszym wyborem będą opony klasy średniej, które dobrze sprawdzą się przy spokojnym, umiarkowanym stylu jazdy.

Sprawdź etykietę

Od 1 listopada 2012 roku każda opona musi posiadać etykietę. Znajduje się na niej między innymi informacja na temat tego, na jaki sezon przeznaczone są dane opony:

  • 3PMSF – takie oznaczenie pojawia się na oponach zimowych. Z reguły obok umieszczony jest symbol potrójnego szczytu górskiego z płatkiem śniegu. Musisz wiedzieć, że jest to jedyne oznaczenie opony zimowej zgodne z dyrektywami UE,
  • M+S – oznaczenie to często błędnie odczytywane jest jako typowe dla opon zimowych. M+S oznacza, że opony posiadają bieżnik odpowiedni do jazdy po błocie i śniegu, jednak – warto o tym pamiętać – takie oznaczenie pojawia się również na oponach letnich,
  • chmurka z padającym deszczem lub słońcem – oznacza to opony letnie, jednak symbol nie jest znormalizowany przepisami,
  • All Seasons i inne – oznaczają opony całoroczne. W tym przypadku również oznaczenia nie są znormalizowane przepisami.

Wybieraj dobre opony zimowe od sprawdzonych producentów

Ilość opon, dostępnych obecnie na rynku, jest niezliczona. Podobnie jest ze sklepami (szczególnie internetowymi), które zajmują się sprzedażą opon. Pamiętaj, aby zawsze wybierać te opony, które pochodzą tylko od sprawdzonych i zaufanych producentów, dostawców i sprzedawców. Niejednokrotnie zdarza się, że opona leżakuje w magazynie nawet kilka lat – dlatego tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić datę ważności danej opony. Tylko wtedy będzie miał pewność, że wybierasz dobre opony zimowe, które zachowały wszystkie swoje właściwości i są całkowicie bezpieczne.

Oszczędź teraz!