Dopłaty do programu MDM

Dopłata w programie MDM może pokrywać nawet 30 procent ceny kupowanego lokalu mieszkalnego. Z dofinansowania mogą skorzystać single, pary w związkach partnerskich, małżeństwa z dziećmi lub bez dzieci – kwoty dofinansowania są dla nich różne. Dopłata do MDM jest bezzwrotna.

Młoda para we własnym mieszkaniu dzięki dopłacie MDM

Dopłaty dla młodych ludzi chcących nabyć swoje pierwsze mieszkanie lub dom są realizowane ze środków państwowych. O dofinansowanie z programu MDM można starać się w bankach biorących udział w tym programie. Banki udzielają kredytu hipotecznego na brakującą kwotę do zakupu nieruchomości. Wymagany wkład własny to minimum 20 procent i maksimum 50 procent ceny nieruchomości. Program MDM potrwa do 30 września 2018 roku.

Dopłata z MDM – dla kogo? Warunki, które musi spełniać wnioskodawca

Podstawowym warunkiem uczestnictwa w programie MDM jest wiek poniżej 36. roku życia (rocznikowo). W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego z małżonków. Nie ma natomiast kryterium dochodowego, więc do programu może przystąpić każdy niezależnie od dochodów.

W MDM dopłaty w 2017 roku przyznawane są singlom, rodzinom bezdzietnym oraz z dziećmi, a także osobom żyjącym w związkach nieformalnych, jeśli uzyskały one kredyt z banku biorącego udział w programie. W przypadku nieformalnych związków kredytobiorcą zostaje jedno z partnerów, a drugie może być współkredytobiorcą.

Wnioskodawca, żeby uzyskać z MDM dofinansowanie, nie może być właścicielem ani współwłaścicielem mieszkania w momencie ubiegania się o dopłatę ani w przeszłości. Dotyczy to także spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania – trzeba się go zrzec do 6. miesięcy od dnia zawarcia umowy zakupu lokalu współfinansowanego z MDM. Zasada ta nie dotyczy rodzin wielodzietnych – z trójką lub więcej dzieci.

Mieszkania z dopłatą z MDM – ograniczenia cenowe i metrażowe

Dopłaty do mieszkań dla młodych z programu rządowego można uzyskać tylko wtedy, gdy kupuje się lokal określonej wielkości i w cenie za 1 metr kwadratowy (m kw.) nie wyższej niż dopuszczalne limity Banku Gospodarstwa Krajowego publikowane co kwartał.

Obostrzenia dotyczą także wielkości lokalu. Mieszkanie nie może być większe niż 75 m kw., a dom jednorodzinny większy niż 100 m kw. W przypadku rodzin wielodzietnych są to powierzchnie odpowiednio do 85 m kw. oraz 110 m kw. Specjalny kalkulator dla MDM pozwala wyliczyć limity ceny powierzchni użytkowej dla lokalu mieszkalnego w konkretnym rejonie kraju (w różnych częściach Polski są one inne).

Dopłata z MDM w 2017 roku: ile i komu dopłaci państwo?

Beneficjenci programu MDM dopłaty uzyskują w wysokości adekwatnej do powierzchni i ceny wybranej nieruchomości. W zależności od tego, czy o dofinansowanie inwestycji ubiega się osoba samotna, małżeństwo bez dzieci, z dziećmi czy rodzina wielodzietna, otrzymana pomoc jest różna. Procentowo przedstawia się to następująco:

  • single i małżeństwa bez dzieci mogą otrzymać dopłatę w wysokości 10 procent,
  • osoby i rodziny posiadające jedno dziecko – 15 procent,
  • osoby i rodziny z dwójką dzieci – 20 procent,
  • osoby i rodziny z co najmniej trójką dzieci – 30 procent.

Dodatkowe 5 procent dofinansowania z MDM można otrzymać wówczas, gdy w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania lub domu beneficjentowi urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.

Oszczędź teraz!